• Cancel
    Filter
Filter

EFEMERA

04 Mayıs Perşembe günü yapacağımız, Müzayedemize sayfanın üst tarafında sağda gördüğünüz sayacın bitimine kadar (20:30) İNTERNET ÜZERİNDEN pey verebilirsiniz. 20:32 itibariyle CANLI MEZAT başlayacaktır. Müzayede komisyonu %20'dir, ödeme süresi müzayede bitiminden sonra (1 HAFTA) 5 İş günüdür.

Currency Converter:

Starting Bid: 30 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

SOLD

Starting Bid: 25 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

SOLD

Lot: 5042 » Efemera

Cumhuriyet Döneminde Eğitim Tarihimiz

Feyziye Mektepleri Vakfı Tarafından Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Muvaffak Benderli Islak İmzasıyla 1976 Yılında Kaleme Alınmış Islak İmzalı Yazı. 1885 Yılında Selanik'te Kurulan ve Günümüzde Faaliyetlerine Devam Etmekte Olan Köklü Bir Eğitim Kurumumuzdur.

Muvaffak Benderli 27 Aralık 1905 Tarihinde Yanya'da Doğdu. 1924 Yılında Kabataş Lisesi'ni Birincilikle bitirdi. Daha sonra Dar-ül Fünun Edebiyat Şubesi'ne girdi. 1928'de buradan mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Adana'da edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı. 1930'da İstanbul'a döndü ve İstanbul Hukuk Fakültesi'ne girdi. Bir yandan eğitimini sürdürürken diğer yandan Galatasaray, Haydarpaşa ve İstanbul Erkek liselerinde öğretmenliğe devam etti. 1932 yılında Feyziye'de (Işık Lisesi) edebiyat öğretmeni olarak göreve başladı. Hukuk Fakültesi'ni de bitiren Muvaffak Benderli, hem eğitimci, hem de avukat olarak uzun ve başarılı bir meslek hayatı geçirdi. 1960-1962 yılları arasında İstanbul Barosu Başkanlığı, 1973-1981 arası Işık Üniversitesi Feyziye Okulları Vakfı Başkanlığı, İstanbulspor Kurucu üyeliği gibi çeşitli dallarda ve konularda üstlendiği görevler, Muvaffak Benderli'nin yaşamındaki bazı kesitlerdir. Yaşamı boyunca saygın kişiliği, sevecenliği, nezaketi ve engin bilgisi ile herkesin takdirini kazanmış olan Muvaffak Benderli, 1982 yılının Mart ayında aramızdan ayrıldı.

Details

Starting Bid: 25 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

previous
Go to Page: / 12
next